Největší změna krajiny od kolektivizace? Teď je šance. Expert říká proč

Vláda v programovém prohlášení slibuje vyhradit do roku 2030 minimálně deset procent zemědělské půdy na aktivní ochranu biodiverzity. Jak popisuje v rozhovoru pro Seznam Zprávy Vojtěch Kotecký, je to šance zbavit se obřích lánů.

„Velké lány jsou možná nejviditelnějším rysem zdejšího venkova. Průměrné jihočeské pole měří čtyřikrát více než za hranicí v Horních Rakousích. Čtvrtina z našich lánů je dokonce větší než půl čtverečního kilometru. Napříč Českem vznikla poněkud bezútěšně monotónní krajina,“ napsal environmentálního experta a ochránce přírody Vojtěch Kotecký v komentáři publikovaném z kraje ledna na Aktuálně.cz.

V rozhovoru pro Seznam Zprávy nyní hovoří o tom, proč může být zásadní klauzule programového prohlášení, která slibuje „aktivní ochranu opylovačů a celkové biodiverzity“ na území přinejmenším desetiny zemědělské půdy do roku 2030.

Monotónnost krajiny je podle Koteckého jedním z důvodů, proč z Česka mizí zajíci, ptáci, opylovači, ale i tuny úrodné půdy. Se změnou by se podle něj nyní nemělo otálet, protože statistiky ukazují, že problémy s klesající biodiverzitou se rok od roku zhoršují a eroze pokračuje pořád stejným tempem. Dřív nebo později se promítnou do nákladů a cen za zemědělské produkty, což pocítí široká paleta navazujících řetězců.

více na: Největší změna krajiny od kolektivizace? Teď je šance. Expert říká proč - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

Redakce KIS, 07.02.2022

          zpět...