S traktory do ulic. Velkozemědělci budou protestovat proti úpravě dotací

Agrární komora a Zemědělský svaz varují před plánem vlády omezit dotace pro velké podniky. Reforma prý zlikviduje podniky s chovem zvířat.

„Děláme velmi extrémní rozhodnutí, které může zlikvidovat celá zemědělská odvětví,“ varoval v úterý na tiskové konferenci šéf Zemědělského svazu Martin Pýcha před odesláním Strategického plánu reformy českého zemědělství do Bruselu.

 

Také Agrární komora ČR se ostře vymezuje proti strategii, kterou po svém nástupu narychlo přepracovala vláda Petra Fialy (ODS) ve prospěch malých a středních farem. Plán počítá se zastropováním investičních dotací a takzvanou platbou na první hektary, kdy se 23 procent ze společné obálky vezme všem a přerozdělí na prvních 150 hektarů každé farmě.

 

Podle prezidenta Agrární komory nové postupy vytvoří systém na těžbu dotací, který nahraje spekulantům. Uvedl, že při inflaci kolem pěti procent se zemědělská půda stane novým bitcoinem. „Stačí koupit hektar půdy, prohlásit se za ekologického zemědělce a máte návratnost kolem 10 procent, možná i více za rok. Za pět let někdo půdu prodá za stejnou nebo vyšší cenu a mezitím bude pobírat pěkné peníze,“ řekl na tiskové konferenci.


více na: S traktory do ulic. Velkozemědělci budou protestovat proti úpravě dotací - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

Redakce KIS, 20.01.2022

          zpět...