Plochy polí rozčleněné biopásy snižují potřebu pesticidů

Na 15 velkých farmách ve střední a východní Anglii probíhá pětiletý pokus, jehož cílem je prokázat pozitivní vliv pásů divokých květů uvnitř polí na výnos hospodářských plodin a možnost snížení spotřeby pesticidů. Informuje o tom britský deník The Guardian.

Výzkum provádí Centrum pro ekologii a hydrologii (CEH), které tvrdí, že farmy by mohly snížit spotřebu pesticidů, mimo jiné díky tomu, že se biopásy divokých květů umožní dravcům napadat škůdce hospodářských plodin i uvnitř polí. „Dosud byly pásy divokých květů vysazovány pouze kolem polí, což znamená, že dravci nemohli likvidovat škůdce po celém poli,“ uvedl profesor Richard Pywell z CEH.

V probíhajících polních studiích jsou pásy široké šest metrů a zaujímají dvě procenta plochy polí. Monitorovány mají být plochy ozimé pšenice, jarního ječmene a řepky. Podobné studie podle Guardian probíhají i ve Švýcarsku, kde se používají květiny jako chrpa, koriandr, mák nebo kopr. I tam je smyslem studií dokázat, že dravci mohou držet expanzi škůdců pod kontrolou, aniž by bylo třeba hospodářské plodiny ošetřovat pesticidy.

Nicméně, podle ředitele výzkumu v Radě pro rozvoj zemědělství a zahradnictví OSN Billa Parkera mohou existovat období, kdy pesticidy budou k likvidaci škůdců nutné. Přesto podle něj existuje prostor pro snížení používání pesticidů. „To je dané,“ konstatoval Parker.

Zdroj: The Guardian, Naše voda

Redakce KIS, 06.02.2018

          zpět...