Nestátním vlastníkům lesů chce Ministerstvo zemědělství poskytnout až 2,5 miliardy na zvládnutí následků kůrovcové kalamity

Celkem až 2,5 miliardy korun plánuje Ministerstvo zemědělství (MZe) vyplatit nestátním vlastníkům lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích. Nový dotační program dnes schválila vláda, pro letošní rok na něj uvolní 1,5 miliardy korun. Dle objemu přijatých žádostí chce MZe jednat o uvolnění další miliardy na začátku příštího roku. Podporu ještě musí notifikovat Evropská komise.

„Ceny jehličnatého dříví z kalamitních těžeb se za poslední dva roky výrazně propadly. Vlastníci lesů proto nemají peníze na obnovu lesa a následnou péči o něj, dotace by jim tak měla částečně dorovnat ztráty, aby měli dostatek financí nutných na zajištění řádné péče o les. Není určená na těžební náklady a nemůže být řeč ani o příspěvku k tvorbě zisku,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

I přes výrazný pokles ceny dříví musí vlastníci lesa dle zákona nadále napadené stromy těžit, a to kvůli ochraně lesa před dalším šířením škůdců. Lesní hospodářství tak v současnosti ztrácí schopnost samofinancovatelnosti, což bude mít dopad na produkční i mimoprodukční funkce lesa (zejména hrozí vysychání a oteplování krajiny, zvýšení eroze půdy nebo ztráta prostředí a podmínek pro volnočasové aktivity společnosti). Tomu chce navrhovaná podpora předejít včasným poskytnutím finanční kompenzace.

V letošním roce plánuje MZe v první etapě vlastníkům lesů vyplatit 1,5 miliardy korun. Žádosti o dotaci se začnou přijímat bezprostředně poté, co nabyde účinnosti vládní novela lesního zákona, což by mohlo být na konci října letošního roku. Dle objemu přijatých žádostí je MZe připraveno s vládou jednat o uvolnění další až jedné miliardy korun, kterou by vlastníkům lesů proplatilo v prvním čtvrtletí příštího roku.

„Pro zachování stávajících lesů a rychlou obnovu poškozených lesů jsem navrhl tuto dotaci jako víceletou. Jen díky tomu budou vlastníci lesů schopni čelit současné kalamitě a jejím následkům. Částka, kterou na podporu uvolníme, je nepoměrně nižší, než by byly celospolečenské dopady škod, které kalamita na lesích způsobí,“ uvedl ministr Toman.   

Objem dříví ze všech kalamitních těžeb v roce 2018 činil 23 milionů m3, z toho je 13 milionů m3 kůrovcového dříví (dvojnásobek v porovnání s rokem 2017). V letošním roce se předpokládá minimálně stejný objem. Kůrovcová kalamita by tak mohla nově zasáhnout až 50 tisíc hektarů lesa, tedy 2 % z celkové rozlohy lesů v České republice.

Pro vlastníky lesů poskytuje MZe také další podpory. Letos se navýšila podpora hospodaření v lesích na 1,15 miliardy korun. Pro vlastníky lesů jsou určeny také zvýhodněné úvěry od Podpůrného garančního a rolnického lesního fondu. Aktuálně proběhl příjem žádostí v rámci programu na investiční úvěry do lesnictví v celkovém objemu 210 milionů korun. Vzhledem k velkému zájmu zvažuje MZe prostředky v tomto programu navýšit. Na podzim letošního roku bude v rámci plánovaného 8. kola Programu rozvoje venkova na investice související s hospodařením v lesích připraveno přibližně 500 milionů korun. Celkově tedy podpora pro vlastníky lesů přesáhne v letošním roce 4 miliardy korun.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Redakce KIS, 01.08.2019

          zpět...