Ceny vepřového jsou rekordně nízké, chovatelé volají o pomoc

Stibal dodal, že se obává zvýšeného dovozu masa z Belgie, která kvůli výskytu afrického moru prasat bude mít problém s exportem na trhy mimo EU. Ministerstvo zemědělství v úterý uvedlo, že zvažuje kvůli moru plošné kontroly dováženého masa ze zemí, kde se africký mor prasat vyskytuje.

Na dnešním jednání zemědělského výboru poslanec a bývalý ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhl, aby se plošně proti moru kontrolovaly veškeré dovozy z okolních zemí, protože mor se v nich může brzy objevit. Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR Zbyňka Semeráda to ale unijní pravidla neumožňují, maximem jsou kontroly dovozů masa ze států, kde se mor vyskytuje.

Viceprezident Agrární komory ČR Bohumil Belada vyzval ministerstvo, aby kromě jednání o záchranném balíčku PŘI podzimním kole přerozdělování dotací z evropského Programu rozvoje venkova přesměrovalo více peněz právě pro chovatele prasat.

Mor se u vyskytuje z důležitých exportérů pro ČR v Belgii a Polsku. V Německu a Španělsku, které se na dovozech vepřového podílejí z více než jedné poloviny, zatím nákaza není. Belgie a Polsko dohromady do ČR tvoří zhruba pětinu dovozů vepřového. Soběstačnost ČR je zhruba poloviční, tuzemská produkce vepřového kryje potřebu z 52,9 procenta.

Pokud se přijmou mimořádná veterinární opatření a začne se kontrolovat každá šarže dopraveného masa ze států s nákazou, bude to podle Semeráda znamenat zdržení dodávek masa na trh.

Evropská unie již kvůli krizovým cenám mléka a vepřového masa několik záchranných balíčků odsouhlasila, naposledy předloni. V rámci poslední podpory se museli zemědělci mimo jiné zavázat, že za peníze sníží produkci mléka. Prezident Miloš Zeman následně tyto dotace označil za zvěrstvo.

Zdroj: http://www.24zpravy.com/domaci/ceny-veproveho-jsou-rekordne-nizke-chovatele-volaji-o-pomoc/236817-zpravy

Redakce KIS, 01.10.2018

          zpět...