Slovo ministra - zálohy na přímé platby
Zemědělec, 4. listopadu 2024
Blíží se pomalu závěr roku a já jsem rád, že jsme spolu se Státním zemědělským intervenčním fondem dokázali včas připravit systém na vyplacení záloh základních zemědělských podpor. A nejen, že jsme ho připravili, ale už jsme také začali vydávat rozhodnutí a rozesílat první zálohové platby. Hodně zemědělců po tom v průběhu letošního roku volalo s ohledem na to, že potřebují zlepšit cash flow. Rozhodli jsme se proto využít možnosti legislativní výjimky pro poskytnutí navýšených záloh na intervence přímých plateb, a to v maximální možné výši 70 procent. Výplata záloh se týká jak základní platby BISS, tak i doplňkové redistributivní platby, programu Mladý zemědělec a některých podpor na citlivé komodity. Částka vyplacená formou záloh celkově dosáhne zhruba 9,5 miliardy korun, což by mělo zemědělcům na konci roku poskytnout potřebnou finanční stabilitu. Přednostně přitom vyřizujeme zálohy pro zemědělce z oblastí postižených povodněmi.
Zemědělcům ale pomohou i další změny, například úpravy ve vratce spotřební daně ze zelené nafty. Ta by se nově měla zemědělcům vyplácet dvakrát ročně, což vzešlo ze vzájemné dohody při jednání se mnou a ministrem financí v letošním roce. A splníme i další slib, který jsem dal. V rozpočtu na rok 2025 jsou jasně viditelné dvě miliardy korun navíc pro naše zemědělství, které jsme slíbili do rozpočtu doplnit jako náhradu za původně zamýšlené úlevy na sociálním pojištění. Tato forma, jak jistě víte, bohužel neprošla u Evropské komise, která ji označila za nedovolenou podporu. O tyto dvě miliardy ale zemědělci nepřijdou, v rozpočtu na příští rok jsou jasně zakotvené - 1,25 miliardy půjde na navýšení národních podpor a 750 milionů korun na programy Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Do kterých programů přesně peníze rozdělíme, v tuto chvíli ve spolupráci s nevládními organizacemi řešíme. Jisté je, že peníze navíc budou směrovat tak, aby pomohly především podnikům střední velikosti, které jsou v tuto chvíli nejvíce ohrožené. Jde často o podniky, které mají kombinovanou výrobu a zaměstnávají nejvíce lidí, případně se věnují citlivým komoditám, jež jsou pro pestrost našeho zemědělství důležité a Ministerstvo zemědělství je dlouhodobě podporuje.
Vyplácet také ještě před koncem roku začneme podpory pro pěstitele ovoce, které na jaře zasáhly katastrofální mrazy. Celkem mezi ně rozdělíme téměř půl miliardy korun.
Jsem přesvědčený, že kombinace všech uvedených opatření našemu zemědělství pomůže nejen na koná letošního roku, ale především v co nejlepším a klidnějším startu do roku 2025.
Redakce KIS, 06.11.2024