Vizuální kampaň proti NEFÉR praktikám

Vážení členové Agrární komory České republiky, vážení partneři,

 příští čtvrtek, 25. října, se ve Štrasburku uskuteční klíčové hlasování vztahující se k návrhu EU legislativy proti nekalým obchodním praktikám v dodavatelsko-odběratelské vertikále (potravinovém řetězci). Výsledkem hlasování bude v ideálním případě pověření zpravodaje této legislativy v Evropském parlamentu Paola De Castra zahájením jednání v rámci trialogu, jehož výsledkem bude konečné schválení  evropské Směrnice proti nekalým praktikám. Mandát a následná schopnost Paola De Castra ovlivnit výslednou legislativu v prospěch zemědělců a potravinářů bude značně záviset na podpoře, kterou mu dají ostatní europoslanci tím, jak budou na plenárním zasedání hlasovat.

 Schválení společné evropské legislativy proti nekalým obchodním praktikám v zemědělství a potravinářství posílí pozici prvovýrobců a zpracovatelů v obchodním řetězci především s ohledem na cenu a další smluvní podmínky. Budou se tak moci lépe postavit silným hráčům na trhu, tedy obchodním řetězcům.

 Nyní přichází chvíle, kdy je třeba zmobilizovat síly dát europoslancům jasně najevo, že tato legislativa musí projít, aby zemědělci a potravináři v rámci dodavatelsko-odběratelské vertikály netahali za kratší konec. Tím spíše, ze se obchodní řetězce a jejich lobby snaží toto hlasováni zablokovat a odsunout celé uzákoněni legislativy na neurčito.

 y COPA-COGECA vyjádřila podporu schválení mandátu Paola de Castra chystá akci. Vedle přímých lobbistických akcí během prvního hlasování ve výboru AGRI spustila Copa-Cogeca flash mobilizační kampaň pod hashtagem #CutTheUnfair. Koncept této kampaně je jednoduchý, založený na sdílení fotografie, kde se zemědělci a potravináři vyfotí/natočí s cedulkou „NEFÉR“( (viz obrázek v příloze), přičemž odstřihnou slovo "NE", a tak zůstane jenom slovo "FÉR“. Tuto fotku/video pak sdílejí na svých sociálních sítích / video na sociálních médiích s hashtagem #CutTheUnfair (Zbavme se nefér v dodavatelsko-odběratelském řetězci a označí vybrané europoslance, případně další aktéry, kteří by mohli video sdílet nebo by se jich mohlo týkat. Tato akce již vykázala velmi pozitivní výsledky a klíčoví úředníci z Parlamentu a Komise na tento hashtag aktivně zareagovali.

Pokud se chcete připojit do této vizuální kampaně, rozřízněte se svými členy NEFÉR praktiky (viz příloha) na významných místech v dodavatelském řetězci: V zemědělském podniku, v potravinářském provozu nebo v supermarketu. Zapojit se do této akce mohou zemědělci, zemědělská družstva, výrobci potravin, ale i spotřebitelé. Výsledné fotografie/videa, sdílejte na vašich oblíbených sociálních sítích od středy 24. října v 10 hodin společně se zprávou připomínající význam zákazu nekalych obchodnich praktik. Označte, prosím, ve Vaší zprávě 1) hashtag #CutTheUnfair a Copa-Cogecu (@COPACOGECA) a případně také 2) Vaše národní europoslance 3) klíčové kontakty na zpravodajstvi a 4) klíčové zainteresované strany.

 Váš příspěvek pak budeme moci předal dál, aby se dostal co k nejširšímu publiku a zajistil příznivý dopad na hlasování.

Copa-Cogeca pak také chystá další akce přímo ve Štrasburku v den hlasováni za účasti zemědělců a některých europoslanců. Silný hlas z co nejvíce členských státu rozšíří povědomí o této kampani a pomůže k pozitivnímu výsledku. 

 Pokud nemáte účet na sociálních sítích, můžete do uvedeného termínu zaslat svoji fotografii/video na adresu sekretariat@akcr.cz

 Děkujeme za spolupráci a sdílení této kampaně. Každý hlas je důležitý!

Redakce KIS, 24.10.2018

          zpět...