Konec dvojích cen potravin přijde už možná za dva roky. EU dala změnám zelenou

Spotřebitelé z východu Evropské unie mají šanci, že si budou moci kupovat stejně kvalitní potraviny jako lidé na západě kontinentu. Evropský parlament koncem minulého týdne odhlasoval, že prodej zdánlivě stejných, ale méně kvalitních výrobků v různých zemích má být uznán za nekalou obchodní praktiku a postaven mimo zákon. 

„Není normální, aby výrobek, který vypadá pro spotřebitele na první pohled stejně, měl jiné složení bez toho, aby o tom spotřebitel na první pohled věděl,“ uvedla europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), jež návrh připravila. 

ŠMEJDY Z VÝCHODU

Rozdíly v kvalitě potvrdilo srovnání časopisu dTest. Porovnal kvalitu levných trvanlivých potravin nakoupených na obou stranách někdejší „železné opony“. Ty z Německa a Rakouska byly kvalitní, výrobky z Východu obsahovaly přídatné látky a trpěly nižším obsahem i kvalitou surovin. České zboží obsadilo několikrát poslední příčku za výrobky koupenými na Slovensku i v Polsku.

Šetření, které výrobky jsou kvalitní, a které ne, nyní organizuje eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová. „Až budu mít důkazy o tom, kterých produktů se to týká, tak je budu jmenovat,“ řekla Jourová Deníku.

Očekává, že spotřebitelé budou bojkotovat výrobky, o nichž budou vědět, že jsou ošizené. Některé firmy se již podle ní tlaku zákazníků bojí a mění obsahy výrobků a jejich receptury směrem k vyšší kvalitě. „Řetězce si čím dál víc uvědomují, že až po našem měření začneme jmenovat konkrétní produkty, zásadně to ty značky poškodí,“ míní Jourová.

ČESKO ZMĚNY PODPORUJE

O návrhu budou dále jednat ministři členských zemí. Česko zastoupí ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). „Ministerstvo si uvědomuje, že výrobky s podstatně odlišným složením, ale s identickým obchodním označením, mohou představovat problém v případě, že jsou uváděny na trh způsobem, který může spotřebitele uvést v omyl,“ řekl Deníku František Kotrba z ministerstva. „Česká republika návrh nové právní úpravy podporuje,“ prohlásil. 

Jourová doufá, že nová legislativa bude schválena na jaře příštího roku a platit začne dva roky poté. Podle ní by dvojí kvalitu potravin mohly úřady členských zemí potírat již nyní, záleží však na jednotlivých národních obchodních a potravinářských inspekcích. „Jsou velice opatrné a říkají, že by to rády viděly černé na bílém v zákoně,“ dodala.

Autor: Jiří Janda

Zdroj: www.agris.cz/clanek/201234/konec-dvojich-cen-potravin-prijde-uz-mozna-za-dva-roky-eu-dala-zmenam-zelenou


Redakce KIS, 17.09.2018

          zpět...