Reprodukce prasat udělala skok

Počty selat jsou důležitým ekonomickým faktorem, který rozhoduje o úspěšnosti či neúspěšnosti chovů. Přinejmenším to takto zjednodušeným pohledem bývá posuzováno. Proto se také tento ukazatel stává jedním z důležitých čísel pro každý šlechtitelský program. Chovatelům zapojeným v Českém národním šlechtitelském programu CzePig se v loňském roce podařil husarský kousek. Počet selat výrazně poskočil.

Na jednu prasnici Bílého ušlechtilého plemene se za rok 2023 narodilo více než 38 selat všech a 34,2 živě narozených. Z toho se podařilo odstavit 29 selat na prasnici. V případě druhého mateřského plemene Landrase je počet všech selat mírně nižší. Dosáhl "jen" 37,3 všech selat. Vzhledem k nižším ztrátám jsou však čísla živě narozených selat a dochovu naopak lepší než u bílého ušlechtilého (35,2 resp. 30,1).

Pokud vezmeme v úvahu, že jde o čistokrevná plemena, u nichž je vše komplikovanější a přičteme fakt, že u kříženců F1 je reprodukce vždy lepší, je potenciál bez problémů dosáhnout 33 - 35 selat odstavených na prasnici za rok. Velmi podstatnou součástí je však u takto početných vrhů personál na porodnách. V jejich rukách je, kolik z potenciálu se podaří zrealizovat.

SCHP

Redakce KIS, 07.06.2024

          zpět...