Téma protest zemědělců, zdroj: fcb: Bonagro, a. s.

V médiích je nyní velké téma protest zemědělců a diskuse se přenáší i sem na sociální sítě. Je to téma, ke kterému, dovolím si tvrdit, mohu říci pár vět a odpovím na otázky, které se v diskusích často objevují.

 

ZEMĚDĚLCI ANI NEVÍ PROČ PROTESTUJÍ

 

Víme. Střípků v mozaice nespokojenosti se směrováním našeho i evropského zemědělství je mnoho. Za OAK Brno venkov a Brno město jsme vypíchli za nás ty nejhlavnější a jsou sepsány v dalším příspěvku.

 

ČEŠTÍ ZEMĚDĚLCI JEN KOPÍRUJÍ FARMÁŘE SOUSEDNÍCH STÁTŮ

 

Nelze říci že kopírujeme. Farmáře z celé Evropy trápí podobné problémy, spoustu témat je společných a pohár trpělivosti přetekl v rámci celé EU. Na mnoho problémů jsme upozorňovali při protestech v letech minulých a situace se nejen nezlepšila, ale stále se zhoršuje.

 

PŘEHLÍDKA TECHNIKY Z DOTACÍ

 

Ano, i v zemědělství je možnost čerpat investiční dotace a granty na nákup strojů, technologií, na vzdělávání, úspory energií. Stejně jako v jiných průmyslových odvětvích, službách, zdravotnictví, školství. Také v komunální sféře a může je čerpat i každý jednotlivec. Je na každém, zda mu dává smysl některé dotační pobídky využít a splňuje podmínky pro přidělení. V tomto není zemědělství ničím výjimečným.

 

AGROBARONI PŘIJELI DO PRAHY VYHÁDAT SI VYŠŠÍ DOTACE

 

Věřte, že protestují farmáři a zemědělci všech velikostí a že dotace jsou možná jedním z posledních témat, o které jde – to rozvedu v dalším příspěvku.

Byli bychom raději, aby provozní dotace nemuseli být vůbec a my dostali za své produkty důstojnou cenu.

Napadá mě jedno latinské úsloví „Panem et circenses“ – CHLÉB A HRY.

Již římští císaři věděli, že prostý lid je potřeba nakrmit a zabavit, aby udrželi klid v říši.

O zábavu se dnes místo gladiátorských her stará televize a sociální sítě. A dotace jsou nástrojem, jak udržet dostupné potraviny.

Ale vezměte si například cenu potravin před rokem 1989. Kolik stál rohlík, pivo, mléko..? Bylo to o stovky procent méně než dnes. A není to jen o potravinách. Auto stálo cca 80 000 Kč. Nafta a benzín, elektrika. Stovky procent nahoru.

Zemědělci dostávají za své produkty ovšem jen o pár desítek procent více než před třiceti roky. Jenže právě náklady šly vzhůru v těch stovkách. Kompenzovat tento rozdíl pomáhají právě dotace a pak efektivita výroby.

Rádi bychom ale, aby, když už má být zemědělská výroba dotována, nastavení bylo stejné v rámci EU. Což rozhodně není.

 

ZEMĚDĚLCI SI LONI VYDĚLALI, TAK CO BY JEŠTĚ CHTĚLI

 

Ano zemědělství mělo poměrně úspěšný rok 2022. Stejně jako mnoho dalších odvětví, které se svezli na vlně paniky ohledně Covidu a války na Ukrajině.

Jenže zemědělci cenu komodit netvoří, nahoru ji vyhnali spekulanti s komoditami.

Ano, byli jsme za to rádi. Protože současně vzrostly náklady na produkci o desítky až stovky procent.

Postupně se situace uklidnila, ale farmáři dostávají za většinu komodit méně než před krizí, kdežto náklady se na původní hodnoty nevrátily. Navíc klesají podpory výroby.

 

PROČ PROTESTUJE JEN ČÁST ZEMĚDĚLCŮ, OSTATNÍ JSOU ASI SPOKOJENÍ?

 

Nemohu mluvit za všechny, ale ne – nejsou spokojeni.

Jen chceme být ve svých protestech apolitičtí. Bojujeme za zemědělství, nechceme být spojováni s ničí politikou. Mnozí zemědělci přesto vyrazili na protestní akci už dnes. To však nutně neznamená politickou podporu někoho z pořádajících osob politicky činných. Mnoho zemědělců, členů oborových organizací, se rozhodlo raději podpořit celoevropskou akci konanou 22.2.

Určitě však nemá nikdo zájem zacházet do krajností, k jakým došlo v západních zemích.

 

Redakce KIS, 20.02.2024

          zpět...