Rosalia řádí ve Španělsku

Prasečí reprodukční a respiratorní syndrom (PRRS) je metlou chovatelů prasat už 30 let. Čas od času se ale objeví kmen, který působí ještě mnohem více problémů než ty běžné. Právě taková situace nastala před dvěma lety ve Španělsku a od té doby nahání španělským chovatelům prasat romantické jméno Rosalia husí kůži.

Nová, velmi agresivní a rychle se šířící varianta viru zasáhla podle odhadů více než polovinu ze 34 milionů prasat, která jsou ve Španělsku chována. Přineslo to s sebou lavinu potratů, mrtvě narozených selat a úhynů prasnic. Selata, která nákazu přežijí, jsou méně vitální a výrazně se u nich zhoršuje konverze a růst.

V případě běžných kmenů PRRS se chov dostává po nakažení do stabilní situace již po dvou měsících. Výsledky jsou sice horší, ale prvotní exploze problémů odezní. V případě Rosalie se uklidnění situace odehrává až po půl roce, nebo i později. Navíc je dlouhodobá stabilita často narušována, protože virus dál poměrně rychle mutuje. Podle odhadu expertů jsou ekonomické ztráty spojené s Rosálií tři až pětkrát vyšší, než v případě běžných kmenů PRRS.

Zdroj: Seminář PS Otrokovice

Redakce KIS, 24.11.2023

          zpět...