Podpory investic by měly být v pravidelných intervalech

Právě proběhlé kolo investičních podpor do zemědělských podniků bylo pro chovatele prasat rozčarováním. Zástupci Ministerstva zemědělství na konferenci Chov prasat 2024, která proběhla ve středu v hotelu Akademie Naháč, však informovali o tom, že ačkoli byl počet doporučených žádostí v chovu prasat jen 18 (z celkových 80), dává pohled na finanční objem doporučených žádostí úplně jiný obrázek. Oněch 18 doporučených žádostí představuje celkovou dotaci 371 mil. Kč, tedy přibližně 40 % z celkového objemu žádaného chovateli prasat. Nízký počet je tedy dán především velkým objemem schválených žádostí.

Kromě toho informovali zástupci MZe také o tom, že MZe chystá na jaro kolo zaměřené na snižování emisí NH3. Rozpočet tohoto kola by měl být více než 1 miliarda korun a mělo by být zaměřeno na technologie, které snižují emise (chlazení kejdy, výstavba a rekonstrukce plně a částečně roštových podlah s vakuovým systémem odklizu kejdy, pračky vzduch a rekonstrukce kejdového hospodářství).

Systém jarního kola na snižování emisí amoniaku a podzimního kola "klasických" investičních podpor by mělo ministerstvo využívat až do konce programovacího období.

Zdroj: Konference SCHP

Redakce KIS, 10.11.2023

          zpět...