Ministr zemědělství Milek dnes v Bratislavě jedná o nových pravidlech Společné zemědělské politiky

Společná zemědělská politika (SZP) bude hlavním tématem dnešního setkání představitelů slovenského a českého agropotravinářského sektoru v Bratislavě. Jednání nazvaného Společně za lepší SZP se zúčastní ministr zemědělství Jiří Milek a jeho slovenská kolegyně Gabriela Matečná. Akce se koná týden poté, co Rada ministrů v Lucemburku projednávala nová pravidla SZP včetně finančního rámce na rozvoj venkova a přímých plateb.

Podle ministra Jiřího Milka jsou kritéria pro stanovení finančních obálek jednotlivých zemí neobjektivní a nejasná. „V rozpočtu na rozvoj venkova jsme kráceni nejvíce ze všech členských států. V porovnání se současným programovým obdobím o přibližně 16 procent, přitom vůbec nejsou jasná kritéria, která Komise použila pro stanovení výsledné obálky pro jednotlivé země,“ řekl ministr Milek.

V novém rozpočtovém období je na celou SZP připraveno zhruba o 5 procent méně peněz než v současném období. Česká republika, spolu s dalšími zeměmi v čele s Francií, s takovým snížením nesouhlasí. Připojila se proto ke společnému prohlášení, ve kterém požaduje, aby byla zachována úroveň financování alespoň jako v současném období.

„Budeme chtít, aby Komise vyhodnotila dopad legislativních návrhů SZP na jednotlivé členské státy a jasně uvedla, jaká kritéria pro stanovení výsledné obálky použila,“ uvedl Jiří Milek.

Dnešní jednání v Bratislavě pořádá Slovenská zemědělská a potravinářská komora.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Redakce KIS, 25.06.2018

          zpět...