Vysvětlení preferenčních bodů za welfare

V tomto týdnu byl otevřen příjem žádostí do prvního kola investičních podpor z intervence, která je nově označena 33.73 - investice do zemědělských podniků. Celá řada chovatelů jistě připravuje projekty a žádosti o podporu. Pro ně je velmi podstatný každý bod, kterým bude projekt ohodnocen.

Jednou z novinek v letošním PRV jsou preferenční body za welfare. Žadatel má možnost získat body za zvětšení plochy pro zvířata nebo za instalaci nových porodních stání s dočasnou fixací prasnice a výrazně větší plochou. Zároveň se při využití těchto preferenčních bodů na projekt nevztahuje celkový maximální limit na propojené podniky ve výši 150 mil. Kč za celé programovací období.

Státní zemědělský intervenční fond na svých stránkách zveřejnil upřesnění, které se týká právě preferenčních bodů za zvýšení plochy. Aby chovatel mohl využít preferenční body za zvýšení plochy, musí zajistit plochu o 10% větší, než ukládá legislativa v těch objektech, na které se vztahuje projekt, k němuž je žádána podpora. Pokud se tedy jedná o výkrmovou halu 2 a 3, musí zajistit vetší plochu právě v těchto halách. Ostatní objekty žadatele nemusí tuto podmínku plnit. Přesné znění výkladu najdete v často kladených otázkách na stránkách SZIF (https://www.szif.cz/...).

Zdroj: SZIF

Redakce KIS, 25.08.2023

          zpět...