Ministr nechce škrtat dotace plošně

Nový ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes po uvedení do úřadu řekl, že bez některých dotací nebo státních podpor se zemědělství neobejde. Jsou to podle něj například náhrady za škody způsobené výkyvy počasí nebo živelní katastrofy. Nelze podle něj škrtat všechny dotace plošně. Je také nutné podpořit sektory, kde česká produkce dlouhodobě klesá, jako je například chov prasat.

Podle Výborného je také potřeba udržet dostatečnou soběstačnost v domácí produkci některých zemědělských komodit, jako je hovězí maso, mléko nebo obiloviny. Jeho zájmem je zvrátit trend klesání soběstačnosti například v produkci vepřového masa. Do produkce vepřového by také měla směřovat letošní mimořádná podpora z EU. Evropská komise plánuje uvolnit ke 100 mil. €, které byly anoncovány na začátku května pro Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Polsko a Slovensko, dalších ještě 330 mil. € pro zbytek EU. Částka pro Českou republiku je navržena na 160 milionů korun. Podpora by měla směřovat i na pěstování zeleniny a Česko může z vlastního rozpočtu mimořádnou pomoc zvýšit až o 200 procent.

Ministr zdůraznil potřebu potravinové bezpečnosti v tom smyslu, aby lidé v případě, že přijde krize, našli na pultech obchodů dostatek základních potravin. "To je kombinace soběstačnosti a bezpečnosti," řekl.

Zdroj: ČTK

Redakce KIS, 30.06.2023

          zpět...