Biosecurity III - Karanténa

Ačkoli je funkční oplocení stájí základním předpokladem aby se podařilo udržet nemoci mimo farmu, samo o sobě nepomůže. Pohyb lidí, zvířat a materiálu totiž není možné zastavit. V dnešním dílu seriálu se zaměříme na zvířata. Ta jsou totiž pro zdravotní stav stáda největší hrozbou.

Mnohé chovy se brání nebezpečí tím, že se uzavírají. Většina chovů ale přesto potřebuje, přinejmenším čas od času, zvířata nakoupit. O tom, že by neměla být míchána zvířata z několika zdrojů a že je vždycky nutné přesně znát zdravotní stav stáda původu, se nemá cenu zmiňovat. To by mělo být absolutní samozřejmostí. Ale i v takovém případě by bylo příliš velkým rizikem přivézt nová zvířata přímo mezi ta původní. Nově nakoupená zvířata musí vždy projít karanténou.

Ta by měla být v nejlepším případě oddělena od vlastního chovu a ošetřovatelé z ní by neměli chodit do ostatních stájí. Tam, kde to není možné zajistit, měli by jít ošetřovatelé do karanténí stáje až nakonec a do ostatních stájí se už nevracet. Oddělené pracovní pomůcky a oděv by ale i v takovém případě měl být naprostou samozřejmostí.

SCHP

Redakce KIS, 16.06.2023

          zpět...